ozdoby z liści klonu, jesienne dekoracje, jak wykorzystać jesienne liście
DIY

Pomysły na ozdoby z liści klonu, kwiaty z liści, frotaż liści itp.

Kolorowe liście klonu z powodzeniem możemy nazwać symbolem jesieni. To niezwykły naturalny materiał, który możesz wykorzystać na co najmniej kilka sposobów! Sprawdź, czy znasz te, o których przeczytasz w artykule, zapraszamy!

.

W filmiku Retro Mama pokazała możliwości dla osób w każdym wieku:

  1. Frotaż liści,
  2. Suszenie liści,
  3. Różyczka z klonowych liści,
  4. Jesienny bukiet z róż,
  5. Figurka z wykorzystaniem owoców jesieni.

FROTAŻ, technika tworzenia płaskiej ozdoby z liści klonu

Dzięki frotażowi powstaje obrazek, który można komuś podarować, powiesić na lodówce lub na ścianie w pokoju. Zabawę tę znamy od pokoleń, tylko kiedyś było to odrysowywanie liści, Retro Mama nie znała nazwy. Do wykonania kolorowego rysunku używało się kiedyś kredek woskowych. Współcześnie, naszym subiektywnym zdaniem, dużo lepiej sprawdzają się pastele olejne.

Zadanie polega na tym, że pod kartką – młodsi – kładziemy liść lub – starsi – układamy kompozycję z różnych liści. Najmłodszym pociechom warto przykleić (taśmą samoprzylepną, gęsią skórką, taśmą papierową) listek do blatu lub kartki położonej pod spodem, by się nie ruszał. Na płaską kompozycję kładziemy drugą kartkę i na niej rysujemy. Można użyć dowolną ilość kolorów, rozmaicie je rozmieścić, kolorować jedno na drugim. Sekretem powstającego dzieła są uwidaczniające się kontury liścia i jego unerwień.

Suszenie liści

Dzięki zasuszaniu na płasko w książce przygotowujesz sobie materiał do jesiennych laurek, kartek z życzeniami itp. W praktyce Retro Rodzinki, liście wkładane między kartki i mocno zduszane, czekają na kolejny sezon na swój dekoracyjny czas. To duga technika znana z dzieciństwa, choć popularniejsza w przypadku suszenia kwiatów. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej ususzony kwiatostan, inaczej będzie wyglądał na tle z liści 😉

Różyczka z klonowych liści

To ozdoba o niezwykłej urodzie, która w życiu Retro Mamy pojawiła się, gdy założyła swoją rodzinę. Zatem popularne w dzieciństwie garści kolorowych liści, zamieniła na jesienne bukiety do złudzenia przypominające ukochane przez wielu kwiaty. W Retro Rodzince wykorzystujemy róże jako jesienne naturalne dekoracje domu, jako upominki dla nauczycielek oraz, zgodnie z obietnicą, na grób Retro Babci, która życzyła sobie, by taką dekorację przy swojej tablicy mieć. Na video zobaczysz jak wykonać swoją różyczkę.

Jesienny bukiet

Tutaj pozostawimy Cię z 3 przykładowymi bukietami, opartymi o ten sam schemat konstrukcji, by pokazać Ci, że każdy jest inny. Możesz dobrać harmonijną gamę kolorystyczną lub pozwolić sobie na barwne szaleństwo.

Figurka z żołędzi i z klonowych liści

W Retro Rodzince coroczną tradycją jest wykonywanie figurek z kasztanów i żołędzi. Choć o zdrowe żołędzie coraz trudniej w naszym regionie, w 2021 roku, Mama wpadła na pomysł połączenia dwóch jesiennych zajęć i tak powstała Dama ĘĄ. Klonowa różyczka jako suknia sprawdziła się znakomicie. Jeśli zdecydujesz się na zrobienie takiej postaci i nie będzie chciała stać, możesz podeprzeć ją wykałaczką. Gęsta ilość klonowych halek, bardzo dobrze stabilizuje taką dodatkową nóżkę.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *